Deputat Iorgu Motas

 

Iorgu Motas - Deputat

1845-1924

 Iorgu Motăş, primar în Oşeşti (1878, 1895), subprefect al judeţului Vaslui, în plasa Stemnic (1895), membru al Partidului Conservator Democrat (1904-1924), deputat în Parlamentul României în anii 1905-1907.

Născut în anul 1845, Iorgu era fiul stolnicului Gheorghe Motăş şi al Marghioalei Ciornei din Ipatele, ţinutul Vaslui; căsătorit la 12 februarie 1870, la Oşeşti, cu Elena Vasiliu, care era născută la Vaslui, la 6 august 1851, fiică a lui Dimitrie Vasiliu, clucer, şi a Smarandei Chirilă.

Iorgu Motăş intră în Camera Deputaţilor la 1 februarie 1905, fiind ales în colegiul I, în calitate de conservator-democrat al lui Take Ionescu.

A încetat din viaţă la 25 mai 1924, fiind înmormântat, alături de soţia sa, Elena, decedată la 18 februarie 1904, în cimitirul bisericii Sf. Voievozi din Oşeşti.