General Dumitru I Motas

 

Dumitru I. Motas, General, Comandant al Grupului de Armate Est, 1879-1942

1879-1942

  • Ataşat militar la Belgrad (Iugoslavia), 1919 – 1922
  • Atasat militare la Budapesta, 1 ian 1922-1 mai 1923
  • Preşedinte al Consiliului de Conducere al Muzeului Militar Naţional,  13 iulie 1931 26 noiembrie 1931
  • Secretar general al Ministerului Apărării Naţionale, 1933
  • Comandant al Corpului 6 Armată, 20 noiembrie 1934 – 3 mai 1935
  • Membru în Consiliul Superior al Armatei Române
  • Membru în Comitetul de direcţie al revistei ,,România Militară”
  • Director al Revistei Artileriei, 1936  – 1939
  • Inspector general în cadrul Inspectoratului General al Armatei I, 1937
  • Subsecretar de Stat la Consiliul de Coroană, 1939 – 1940
  • Comandant al ,,Grupului de armate Est”, 11 septembrie 1939.